Divadlo na Vinohradech: Václav Havel „MOTÝL NA ANTÉNĚ a AUDIENCE“

Divadlo na Vinohradech: Václav Havel „MOTÝL NA ANTÉNĚ a AUDIENCE“

6. 11. 2023 v 19.00
Dům kultury - kino

„To jsou paradoxy, co?“

Dvě absurdní komedie Václava Havla v jednom večeru.

K třicátému výročí sametové revoluce, ale nejen k němu, uvedlo Divadlo na Vinohradech v roce 2019 dvě aktovky bývalého disidenta i prezidenta, všem divákům velmi známou Audienci a méně uváděný text Motýl na anténě.

Druhá jmenovaná nás zavede do bytu, kde mladý spisovatel Jan slaví se svou ženou a svou tchýní své třicáté narozeniny. Jako host je přítomen i nový podnájemník, pan Bašta, který ovšem pod náporem intelektuálních rozhovorů usne. A uprostřed oslavy se z vedlejšího pokoje, který právě obývá instalatér, začne ozývat kapající kohoutek. Pan Bašta spí a kapání kohoutku se zrychluje…

Motýl na Anténě je absurdní komedií, která lavíruje na hranici mezi ideály a realitou, konáním a nekonáním, aktivitou a pasivitou nás lidí. A témata a povahy lidí, která Václav Havel v této své původně televizní hře vykreslil před více než šedesáti lety, zůstávají stále živá a aktuální a stále nacházíme spojitost našich dnešních osudů s realitou našich předků.

Prvně zmíněnou aktovku – Audienci – zřejmě není třeba blíže představovat. Dnes již legendární hra, kterou proslavilo porevoluční provedení s Pavlem Landovským a Josefem Abrhámem, je podobně jako Motýl na anténě řazena do žánru absurdního dramatu. Hlavní postavou je Ferdinand Vaněk, spisovatel a intelektuál, který je režimem přidělen na práci do pivovaru. Jednoho dne si ho předvolá jeho nadřízený sládek a začíná kouzelný dialog, jehož humor, absurdita, vtipnost, ale i bezvýchodnost vychází z nestejného postavení, ale i naprosté nesouměřitelnosti obou protagonistů.

Premiéra se odehrála 29. listopadu 2019 v Divadle na Vinohradech.

Délka představení: 130 minut ( + pauza)

 

Tvůrci:

Režie: Šimon Dominik
Scéna: Karel Čapek
Kostými: Petra Krčmářová
Hudba: Jiří Hájek

 

Obsazení:

Motýl na anténě
Jeník   Marek Holý
Marie   Jana Kotrbatá
Tchyně   Simona Postlerová
Pan Bašta   Jiří Maryško

Audience
Sládek   Jiří Maryško
Vaněk   Marek Holý

 

Poznámka

Pořadatelem je Kulturní středisko města Ústí nad Labem.

Přejít nahoru